Transparentnosť ako konkurenčná výhoda v biznise

Nedávno som robil prieskum trhu Help Desk systémov a natrafil som na produkt Groove. Čo má na ich stránke zaujalo najviac (okrem samotného produktu) bol ich blog.

Čím je tento blog výnimočný? Transparentnosťou!

Zakladatelia Groove v ňom totiž popisujú celú svoju cestu z $0 na $500k/mesačne v tržbách. 

Osobne som presvedčený, že aj vďaka ich transparentnosti sú schopní tak rýchlo naberať nových zákazníkov a investičný kapitál.

Prečo je transparentnosť skvelý marketingový nástroj?

1. Mám vyššiu dôveru voči firme, ktorá problémy neututláva, ale otvorene o nich hovorí a zároveň je vidieť, že ich aktívne rieši.

2. Viac hláv, viac rozumu. Ak sa s problémom zdôveríte veľkému množstvu ľudí, ľahšie nájdete niekoho, kto vám ho pomôže vyriešiť.

3. Vidím, že firma kontinuálne rastie a nemám preto zbytočné obavy, že by za mesiac-dva zbankrotovala a ja by som prišiel o svoje dáta.

Navyše, táto forma marketingu je zadarmo a každý, kto má odvahu, ju môže využiť!

Konkurencia nikdy nespí

Vždy je tu riziko, že ak firma nechá ľudovo povedané “nahliadnuť do svojej kuchyne”, okrem zákazníkov do nej rada nazrie aj konkurencia.

Nalejme si ale čistého vína, nesnažila by sa to konkurencia aj bez toho?

Ako raz povedal Jimi Hendrix:

,,Napodobňujú ma tak perfektne, že som počul, ako ľudia kopírujú aj moje chyby.“

Osobne by som mal väčšie obavy v prípade, ak by sa nás konkurencia nesnažila v ničom napodobniť. Znamenalo by to, že sme málo inovatívni a naše nápady nestoja ani len za kopírovanie…

Aké sú reálne hrozby?

Môže však konkurencia nejakým spôsobom vyťažiť z faktu, že zverejníte svoje tržby?

Predstavte si, že robíte mesačné tržby 100-tisíc €, zatiaľ čo konkurencia iba 20-tisíc €. Čo by konkurencia získala tým, že tento údaj zverejníte? 

Ak by konkurenti vedeli, ako svoje tržby zdvihnúť na úroveň 100-tisíc € mesačne, už by to boli dávno urobili. Lenže sami viete, aké náročné je 5-násobne zvýšiť tržby…

Ako príklad by som rád uviedol firmu môjho brata TORNAD, ktorú rozbiehal na Ukrajine. 

Zákazníkom sa nebál dať garanciu na štandardné opravy telefónov s tým, že opravu zabezpečia do 4 hodín. 

Inými slovami, zdieľal ich internú informáciu, ako rýchlo dokáže opraviť zariadenie.

Za celý 1 rok (!) ich žiaden z konkurentov nedokázal tromfnúť v rýchlosti opravy, čo bola ich najsilnejšia konkurenčná výhoda.

Najbližšie sa k nim priblížila firma, ktorá opravy začala sľubovať do 6 hodín (samozrejme bez garancie). Túto informáciu získal dlhodobým sledovaním a pred ich príchodom na trh realizovali opravy zvyčajne do 48 hodín. 

Ako môžete vidieť, niektoré výsledky je ťažké dosiahnuť. 

Samotné zdieľanie čísel vás o konkurenčnú výhodu nepripraví!

Vložiť komentár